| ۶۶۰۸۴۱۶۸ - ۶۶۰۸۴۱۶۹ - ۰۹۱۲۴۳۳۱۲۷۳

خانه » مراقبت در منزل » مراقبت در منزل از بیمار (Home Care Service)

مراقبت در منزل از بیمار (Home Care Service)

مراقبت در منزل از بیمار عبارت است از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در محل زندگی بیماران. مراقبت در منزل یا Home Care Service به این معنا می باشد که برای شخص بیمار در منزل تمام تمهیدات لازم را از نظر بهداشتی و پزشکی فراهم نمود. در این سیستم بیمار تحت نظارت پزشک و پرستار در محل زندگی خود از خدمات بهره مند می شود. مدیریت ارائه خدمات به نحوی که بیماران را در قسمتی یا تمام زندگی شخصی توانمند گرداند که این امر با انجام خدمات مراقبتی پیشگیرانه و حاد یا طولانی صورت می گیرد.

مراقبت در منزل از جنبه های مختلف مفید است. با توجه به اینکه امروزه هزینه های بستری و مراقبت در بیمارستان ها افزایش یافته است و شمار قابل توجهی از بیماران نیز تحت پوشش بیمه های تکمیلی نیستند، لذا مراقبت در منزل را ترجیح می دهند. از طرف دیگر با توجه به محیط بیمارستانی و ارتباط با سایر بیماران گاها افراد دچار افسردگی شده و امید خود را به بهبودی از دست می دهند. در همین راستا، مراقبت در منزل و مراوده با دوستان و فامیل ها در محیط خانه برای حفظ روحیه بیمار بسیار موثر است.

خدمات مراقبت در منزل

خدمات مراقبت در منزل

خدمات مراقبت در منزل به خدمات مراقبتی پس از عمل جراحی، توانبخشی، فیزیوتراپی، مراقبت از بیماران ناتوان حرکتی و .. اطلاق می گردد.
به صورت کلی و مفهومی، خدمات مراقبت در منزل (Definition of Home Care) به مجموعه فعالیت های بهداشتی و مراقبتی گفته می شود که فرد بیمار در منزل از آن بهره میبرد حال آنکه در شرایط معمول برای دریافت این خدمات نیاز به بستری در بیمارستان بود. به عبارت دیگر مراقبت و بررسی حالات بیمار که توسط پزشک در بیمارستان انجام می گردید، حال در منزل و توسط پرستاران مجرب انجام خواهد شد.

البته خدمات مراقبتی مذکور تنها به محیط خانه محدود نمی شود بله از این خدمات مراقبتی می توان در محیط کار، مدرسه و .. نیز بهره گرفت. از جنبه دیگر می توان عنوان نمود که این خدمات می تواند انجام فعالیت های معمول زندگی را به وسیله پرستاران تسهیل نماید.

یکی از مزایای مهم مراقبت در منزل این مهم می باشد، که بیماران ناتوان جسمی یا افرادی که مشکلات روحی دارند، نیاز نیست تا در بیمارستان ها و در صف های انتظار برای رفع مشکلات خود منتظر بمانند. همین امر موجب شده است تا محققان حوزه سلامت در این خصوص کاوش بسیار نمایند و مزیت ها و معایب خدمات مراقبتی در منزل را لیست نمایند تا مشخص شود آیا این روش می تواند جایگزین بستری در بیمارستان ها گردد.

امروزه با توجه به اینکه دسترسی و نیاز بیماران به سرویس های بهداشتی یکی از مشکلات بزرگ آنان در بیمارستان ها می باشد، بیشتر افراد تمایل به حضور در منزل شخصی خود را دارند. البته گفتنی است که بهبود بیمار در منزل بار اقتصادی را کاهش می دهد و سیر بهبود را سریع تر می نماید. اما باید در نظر داشت که کادر پرستاری و پزشکی همواره ستون اصلی این عملیات است و قطعا بدون کمک و تلاش های آنان این امر میسر نخواهد آمد.

  مراقبت در منزل چیست؟

مراقبت در منزل چیست؟

در صحبت ها و گفتار روزانه “مراقبت در منزل” را با عناوینی چون مراقبت در خانه، خدمات مراقبتی، مراقبت اجتماعی و … می شناسند. این خدمات عموما توسط افراد مجرب و پرستارانی که در این حوزه آموزش های لازم را پشت سر گذاشته اند ارائه می شود. برای این منظور مراکزی در سطح کشور وجود دارند که خدمات مراقبت در منزل را با در نظر گرفتن فاکتور هایی نظیر، جنس، سن، نوع بیماری و … ارائه می دهند.

  

افراد حرفه ای ارائه دهنده مراقبت در منزل از بیمار

 • licensed practical nurses
 • registered nurses
 • home health aides
 • physical therapists
 • occupational therapists
 • social workers

پرستار عضو کلیدی مراقبت در منزل است. طیف وسیعی از کادر بهداشتی خدمات خود را در منزل ارایه می دهند ولی پرستاران ستون اصلی سیستم ارایه دهنده این خدمات را تشکیل می دهند و نقش عمده در هماهنگی و ارایه خدمات بهداشتی و پرستاری در منزل را ایفا می کنند.

فواید مراقبت در منزل

 1. افزایش کیفیت مراقبت
 2. کاهش دفعات و زمان بستری در بیماران از جمله بیماران مزمن
 3. پیشگیری از بستری های غیر ضروری با کاهش خطاهای دارویی و سقوط در منزل
 4. کاهش خطر ابتلا به عفونت های بیمارستانی
 5. افزایش راحتی و آسایش بیمار
 6. ایمنی برای بیماران و خانواده های آنان
 7. ۲۰ تا ۳۰ % هزینه کمتر از خدمات بیمارستانی
 8. بازگشت سریعتر بیمار به زندگی عادی
 9. افزایش خدمات به بیماران سالمند و نیازمند به مراقبت طولانی
 10. تسریع در ترخیص از بیمارستان و افزایش گردش تخت

مزایا و مشکلات مراقبت در منزل از بیمار چیست ؟ | مراقبت در منزل

اندیکاسیون های مراقبت در منزل

 • بیماران با نیازمندی های مراقبتی بلند مدت و پیچیده
 • سالمندان
 • بیماران با بیماری مزمن کلیوی
 • کودکان
 • ناتوانی های جسمی
 • بیماران روان

تامین بودجه مراقبت در منزل از بیمار

در سال ۲۰۰۲در کانادا ۴تا۵ درصد بودجه بهداشت عمومی به مراقبت در منزل اختصاص داده شده است. از ۱۱۲ بیلیون دلار هزینه مراقبت در منزل ۳۳ بیلیون آن یعنی ۳۰درصد توسط بیمه ها پرداخت می گردد.

مشکلات مراقبت در منزل از بیمار

 • مشکلات مربوط به بیمار و خانواده
 • مشکلات مربوط به پرستار
 • مشکلات مربوط به دسترسی به امکانات و تجهیزات
 • مشکلات مربوط به عدم برنامه ریزی ونقص قوانین دراین حوزه درایران می باشد

مراقبت در منزل از بیمار مبتلا به سرطان

مراقبت در منزل از بیمار مبتلا به سرطان

اگر یکی از عزیزانتان مبتلا به سرطان شده، خیلی سخت است. مخصوصا اگر این فرد یکی از والدین شما باشد. وقتی والدین شما مریض می شوند، قطعا شرایط برای شما سخت می شود. در این شرایط شما باید مجبور باشید وظیفه ی مراقبت در منزل از بیمار را انجام دهید همانگونه که وقتی بیمار می شدید، والدین تان وظیفه ی پرستاری در منزل از شما را داشتند. برای بیماری سرطان، راهکارهایی وجود دارد که می توانید مراقبت در منزل از بیمار را انجام دهید.

 1. مراقبت در منزل از بیمار و کمک به او کار آسانی است. اگر مادر شما مبتلا به سرطان است ، سعی کنید در دوران مراقبت در منزل از بیمار او را شاد نگه دارید و به او با کارهای مختلف روحیه بدهید. این کارها ممکن است کوچک به نظر برسد اما باعث تسلی خاطر والدین عزیزتان می شود.
 2. رفت و آمد مکرر به بیمارستان می تواند وقت گیر و دشوار باشد. به جای اینکه هزینه ی رفت و آمد و بیمارستان بدهید، می توانید برای مراقبت در منزل از بیمار یک پرستار متخصص استخدام کنید. پرستار متخصص برای مراقبت در منزل از بیمار کارهایی مانند مدیریتدرمان IV ، ثبت علائم حیاتی و دیگر نیازهای پزشکی را می توانند انجام دهند.
 3. فکر سرطان می تواند درگیر کننده است و ممکن است هنگام ملاقات با پزشک صحبت هایی که بیان می کند بیمار فراموش کند. معمولا بیمار نکات زیادی را از ملاقات  با پزشک به یاد نمی آورد. بنابراین همواره باید در دوران مراقبت در منزل از بیمار مبتلا به سرطان ، فردی به همراه بیمار به ملاقات پزشک برود.
 4. شما باید مطمئن شوید که هر نکته ای را در مورد برنامه و صحبت های پزشک برای مراقبت در منزل از بیمار یادداشت می کنید. نکاتی مانند زمان مصرف هر دارو و عوارض آن ها نیز مهم است. انجمن سرطان آمریکا لیستی از سوالاتی که بیمار و فردی که وظیفه مراقبت از بیمار را دارد و باید از پزشک بپرسد، فراهم کرده است.
 5. زمان مراقبت در منزل از بیمار، برایش کتاب یا مجله بخرید زیرا برای روحیه اش خوب است. در مورد مسائلی که می خواهد با او صحبت کنید. ارتباط عاطفی با بیمار بیشتر از هرچیزی می تواند در روند بهبودی وی موثر باشد.
 6. بعد از عمل جراحی یا شیمی درمانی چون پروسه بهبودی کمی طولانی است می توانید برای بیمار فیلم بگذارید تا زمان برایش زود سپری شود. هم چنین می توانید آهنگ هایی که بیمار دوست دارد را بگذارید. هم چنین می توانید در طول درمان و مراقبت در منزل از بیمار یک سرگرمی جدید مثل بافتنی یا بازی های دستی و مورد علاقه اش را برایش فراهم کرده و یا با او بازی کنید.
 7. فردی که به سرطان مبتلا می باشد، به شدت احساساتی است و در این دوران از لحاظ روحی زودرنج تر می شود و نیاز عاطفی اش شدید می شود. در چنین شرایطی به دادن انگیزه و حمایت توسط افراد مبتلا به سرطان که بهبود پیدا کرده اند، نیاز دارد. می توانید او را با چنین افرادی آشنا کنید تا امید به بهبودی در او افزایش پیدا کند.

  

واحد مراقبت در منزل (Home Care Unit)

گفتنی است که مراقبت در منزل امروزه در اکثر کشورها ارائه می شود. با توجه به پیشرفت علم و فناوری، افزایش جمعیت و همچنین سیر تصاعدی افزایش قیمت ها، ارائه خدمات مراقبتی در منزل بسیار رایج شده است. این بین پرستاران و مددجویان به عنوان دو رکن اساسی در این حوزه، با شناخت کامل وضعیت بیمار و انتخاب شیوه صحیح مراقبت از وی، به بهبود کامل او کمک شایانی می نمایند.
خدمات مراقبتی در منزل امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. افرادی که دارای بیماری های مزمن و لاعلاج هستند ترجیح می دهند تا ساعات خود را در منزل و با آرامش سپری نمایند. از طرف دیگر گسترش بیماری های ویروسی- انگلی در بیمارستان ها خود یکی از دلایل مهمی می باشد که افراد تمایل کمتری به حضور در بیمارستان ها دارند.

  

مراقبت در منزل home care

در هر کشور و جامعه ای تلاش برای رسیدن به این مهم می باشد که بتوان سلامت افراد جامعه را حفظ نمود و در بالاترین حد از اصول بهداشتی، خدمات مراقبتی را ارائه نمود. لذا نظام های سلامت در کشور تلاش می نمایند تا این شرح از کیفیت را برای آحاد مردم فراهم آورند. مراقبت در منزل در کشورهای خارجی بسیار مهم است از آنجا که آنها تسهیلات لازم برای مراقبت از بیمارانی که دارای امراض مزمن هستند در خارج از بیمارستان را فراهم می آورند.
هدف اصلی خدمات مراقبت در منزل چیست؟
سه عامل اصلی که افراد را به سمت مراقبت در منزل از بیماران سوق میدهد موارد زیر است:

 1. کاهش هزینه
 2. جلوگیری از انتقال امراض عفونی و بیمارستانی
 3. کاهش دوره حضور و بستری در بیمارستان

در این روش مراقبت، افراد پرستار با تمام مدارک دانشگاهی و تخصصی اعم از کاردانی، کارشناسی و … می توانند در این حوزه فعالیت نمایند. تلاش نظام سلامت در این روش مراقبت در منزل این مهم می باشد که بتواند آسایش روحی بیمار را فراهم آورد و بهبود سریع تر آن کمک نماید.

مراقبت در منزل home care

جنبه های مثبت مراقبت از بیماران در منزل: (Benefits of Home Care)

 • نوع خدمات مراقبتی و کیفیت آنها بهتر خواهد بود
 • مدت زمان بستری و حضور در مراکز بیمارستانی کاهش خواهد یافت
 • از حضور و مراجعات غیر ضروری به بیمارستان جلوگیری می شود
 • درصد ابتلا به بیماری های عفونی و میکروبی که منشا آن بیمارستان است، کاهش می یابد
 • سلامت روحی و آسایش بیمار بیشتر خواهد شد
 • سلامت بیمار و نزدیکان وی به دلیل عدن حضور در محیط های میکروبی بیمارستان تضمین خواهد بود
 • خدمات بالای بستری و مراقبت در بیمارستان به نسبت کاهش خواهد داشت
 • زمان بهبودی و بازگشت بیمار به سیر عادی زندگی سریع تر خواهد بود
 • دوران بهبودی پس از عمل های جراحی کمتر خواهد بود
 • خدمات پرستاری و بهبودی در بالاترین سطح خود ارائه خواهد شد
 • در بیمارستان ها تخت های خالی بیشتر خواهد شد که این امر امکان بستری شدن بیماران بیشتری را در بیمارستان فراهم می آورد
 • امکان ارائه خدمات پرستاری به افراد سالمند و ناتوان جسمی راحت تر خواهد بود

 

به کدام طبقه از بیماران توصیه می شود تا از خدمات مراقبت در منزل استفاده نمایند؟

 • چنانچه بیماری نیاز به پرستاری ویژه و تخصصی دارد، همانند افرادی که از خدمات ICU استفاده می نمایند، توصیه می شود تا از خدمات مراقبتی مذکور استفاده نمایند
 • افراد کم توان و سالمندان
 • بیمارانی که از بیماری های جسمی-حرکتی و روحی رنج می برند
 • کودکان و نوزادان
 • افرادی که دوره بهبودی و نقاهت پس از بیماری را پشت سر می گذارند

  

۲۲ راهکار مراقبت در منزل از بیمار

پرستاری در منزل از بیمار دارای روش هایی است که همه ی افراد باید از آن مطلع باشند و با مراقبت صحیح به آن عمل کنند تا بیمار سریع تر بهبود یابد. بیمارانی هستند که پس از مراجعه به دکتر نیاز به مراقبت در منزل دارند ولی با وجود گرفتاری های روزمره ، افراد از پرستاری و مراقبت بیماری که در خانه بستری است و پرستاری در منزل و مراقبت در منزل از بیمار ، غافل می شوند.

 1. مهمترین بخشی که برای پرستاری در منزل مهم است این است که اطاق بیمار جدا باشد تا در صورت وجود میکروب ، در اطاق های دیگر منتشر نشود. بهتر است اطاق خواب خود بیمار برای این کار اختصاص پیدا کند.
 2. تشک بیمار باید سفت و مسطح باشد و دارای بالش اضافی باشد . زیرا خوابیدن طولانی ، باعث درد در ناحیه پشت می شود .  بنابراین باید سر و گردن کمی بالاتر از معمول قرار بگیرد.
 3. برای مراقبت در منزل، در کنار تخت خواب بیمار یک صندلی یا مبل گذاشته شود تا بیمار بتواند با تکیه به آن از جایش بلند شده وگاهی روی آن بنشیند.
 4. همیشه یک پارچ آب با  یک لیوان و دستمال کاغذی در کنار بیمار باشد.
 5. بهتر است برای پرستاری در منزل از بیمار ، یک زنگ دستی تهیه شود تا در مواقع نیاز ، بیمار آن را تکان دهد . داد زدن و زنگ تلفن ممکن است او را عصبی کند. اگر تلفن دراطاق بیمار نباشد بهتر است و چنانچه شخصی بخواهد با او صحبت کند ، تلفن را به اطاق بیمار منتقل کنید. خبر بد تلفنی نباید به بیمار داده شود زیرا برای اعصاب ومغز بیمار بد می باشد .
 6. برای مراقبت در منزل ، سعی کنید یک ظرف خالی را برای استفراغ احتمالی بیمار با مقدار زیادی دستمال کاغذی و حوله تمیز در دسترس بیمار قرار دهید.
 7. در صورت مراقبت در منزل از بیمار ، یک درجه طبی هم باید در اطاق بیمار باشد. درجه باید به مدت دو دقیقه ی تمام زیر زبان بیمار با دهان بسته قرار گرفته و سپس درجه جیوه آن خوانده شود و با تاریخ و ساعت روی صفحه کاغذ نوشته شود تا بعدا به دکتر اطلاع داده شود.
 8. درجه را پس از استفاده باید تکان دهید تا جیوه داخل آن پایین برود. سپس با محلول ضدعفونی تمیز کنید و در جلد خود قرار دهید. در صورت بالا بودن درجه حرارت بدن بیمار ، باید فوراً به دکتر اطلاع داده شود.
 9. با پرستاری در منزل بیمار تب دار ، دقت کنید بیمار به مایعات نیاز بیشتری دارد و باید او را وادار کنید که روزانه مایعاتی از قبیل آب خالص ، آب میوه ، چای کمرنگ و شیر بنوشد. برای دادن مایعاتی غیر از آب خالص حتماً با پزشک معالج بیمار صحبت و مشورت کنید.
 10. در صورت مراقبت در منزل از بیمار، به بیمار بستری غذای سفت نباید بدهید. چون بیمار تحرک ندارد ممکن است منجر به یبوست وی بشود. غذای بیمار باید اشتها آور و مقوی بوده و به مقدار زیاد به وی داده نشود.                                                                                                                                                                             22 راهکار مراقبت در منزل از بیمار
 11. بعد از هر استفراغ ، صورت و پیشانی بیمار باید با حوله آب سرد تمیز کنید و دهان بیمار را با آب سرد بشویید و پوست لب های او را مرطوب نگه دارید.
 12. اگر غیر از بیمار فردی دیگر هم درخانه زندگی می کند باید در دسترس بیمار باشد و دارو را در ساعاتی مشخصی که دکتر گفته و به اندازه به بیمار بدهد. در صورت تنها بودن بیمار ، باید دقت کنید که به موقع و به اندازه داروهایش را مصرف کند.
 13. برای مراقبت در منزل از بیمار ، بدن او باید همیشه تمیز باشد. اگر بیمار نباید یا نمی تواند حمام برود ، با حوله آب گرم بدن او را تمیز کنید. به صورتی که یک قسمت از بدن بیمار را تمیز و خشک کنید و در پتو گذاشته و سپس قسمت دیگر را تمیز کنید.
 14. هوای اطاق بیمار باید مرطوب باشد. هوای خشک ، موجب تحریک سرفه برای بیمار می شود. برای مرطوب کردن هوای اطاق بیمار از دستگاه بخار استفاده کنید.
 15. پتوهای تخت بیمار نباید سنگین باشد، تا هنگام پهلو به پهلوشدن موجب سختی و آزار بیمار نباشد.
 16. اطاق بیمار باید ساکت باشد زیرا  بیمار فردی عصبی و کم حوصله است و برای بهبود سریع تر ، باید در آرامش باشد و فشار عصبی به وی وارد نشود.
 17. بیمار تا وقتی که بهبود کامل پیدا نکرده است و دکتر اجازه نداده ، نباید سر کار برود. زیرا باعث بدتر شدن حال بیمار یا عوارض دیگری می شود و ممکن است همکارانش هم مبتلا شوند.
 18. موقع چکاندن قطره به بینی بیمار باید دقت کنید که قطره وارد دهان بیمار نشود. قطره چشم هم باید به گونه ای بچکانید که لای پلک پایینی چکانده شود .
 19. تقویت روانی بیمار می تواند موجب بهبودی سریع تر وی بشود. بودن گل و گیاه  در اطاق بیمار در تقویت روحیه وی موثر است .
 20. با مراقبت در منزل از بیمار ، هرگز به بیمار خبر بد و ناراحت کننده و مایوس کننده ندهید. خواندن داستانهای جالب به شرط علاقه بیمار برای او مفید است . زیرا موجب جلوگیری از فکر کردن بیمار درباره مشکلاتش و زودتر به خواب رفتن وی می شود.
 21. در صورتی که می خواهید پرستاری از کودک و مراقبت در منزل از بیمار داشته باشید ، تماشای تلویزیون برای بیمار خوب است.
 22. بیمار دوست دارد حس کند که اطرافیانش با فداکاری و علاقه از او پرستاری می کنند، مخصوصاً برای پرستاری از سالمند و بیماران سالخورده دقت کنید چنین شخصی از فرزندانش انتظارات زیادی  دارد و در صورت بر آورده نشدن آن ها، ناراحت و افسرده می شود و برای روحیه اش خوب نیست و چون در زمان بیماری روحیه اش حساس است ممکن است هرگز این را فراموش نکند.

۲۹ پاسخ__ تا حالا.

 1. […] را آگاه کنید که ریشه این بیماری، ژنتیکی و عصبی است و به مراقبت در منزل از کودک ربطی […]

 2. […] دان، درمان و مسائل پزشکی وی نیز تغییر می کند. بنابراین مراقبت در منزل از کودک مبتلا به سندروم دان در سنین مختلف، متفاوت […]

 3. […] مراقبت در منزل از افراد دارای فشار خون بالا خطر مبتلا به حملات قبلی، بیماری های کلیوی، سکته و یا مشکلات بینایی را کاهش می دهد. […]

 4. […] می شود و در هنگام انتقال بیمار به خانه، بیمار نیازی به مراقبت در منزل و پرستاری در منزل ندارد. این تصور کاملا غلط است و ممکن […]

 5. […] جوراب پوشیدن در رختخواب – مراقبت در منزل […]

 6. […] هر فرد اطلاعات دقیقی از مراقبت از سالمند را بداند این مراقبت در منزل توسط فرزندان سالمند باید در اولویت اصلی آنان باشد که […]

 7. […] افراد سالمند؟ چگونه پرستاری در منزل را یاد بگیریم ؟ مراقبت در منزل چیست؟ این ها قسمتی از سوالاتی است که هر فرد ممکن است در […]

 8. […] داشته باشند. این افراد میتوانند در پرستار در منزل ، مراقبت در منزل، پرستاری از کودک و پرستاری از سالمند ما را در این امر […]

 9. […] داشته باشند. این افراد میتوانند در پرستار در منزل ، مراقبت در منزل، پرستاری از کودک و پرستاری از سالمند ما را در این امر […]

 10. […] کودک هنگام مراقبت در منزل از کودک، در طول روز باید به تغذیه او توجه کند. تغذیه […]

 11. […] دستگاه تنفسی(ریه) سالمند: با بالا رفتن سن سالمندان، مراقبت در منزل از آن ها حساس تر می شود زیرا به خاطر بالارفتن سطح […]

 12. […] هنگام مراقبت در منزل از کودک مبتلا به اوتیسم، در صورتی که رفتارهای کودک […]

 13. […] را سریعا به پزشک انتقال دهید و درمان ام اس در کودک – مراقبت در منزل از کودک زودرس را قبل از مشکلات احتمالی گسترده، انجام […]

 14. […] های قلبی عروقی ، تالاسمی ، دیابت و … نباید مسئولیت مراقبت در منزل از بیمار مبتلا به آنفلونزا را برعهده […]

 15. […] در تعامل اجتماعی با همتایان خود قرار داده شود اما مراقبت در منزل اینگونه نیست. راه حل این مشکل ثبت نام کودک در کلاس‌های […]

 16. […] پرستاری از کودک و کلا مشاغل خانگی مانند مراقبت در منزل ، پرستاری در منزل و پرستاری از سالمند و پرداخت مالیات […]

 17. ناشناس گفت:

  تغذیه مناسب برای کودک در هنگام مراقبت در منزل چیست؟

 18. مهناز محبی گفت:

  مطلب جالبی درباره پرستاری از بیمار گذاشتید واقعا ممنونم

 19. مهدی ناظری گفت:

  من با پرستار شما مشکلی نداشتم واقعا
  خیلی خوب رسیدگی کرد به پدرم در منزل
  تشکر میکنم ازتون

 20. مهندس مقربی گفت:

  واقعا ممنونم ازتون خیلی منابع سایتتون کامله آفرین

 21. شهریار آقایی گفت:

  مرسی که این مطلبو گذاشتین ممنونم ازتون

 22. سمیه احدزاده گفت:

  کلا شاید ۳ بار پرستار ازتون برای پدر مریضم گرفتم خواستم همینجا ازتون تشکر کنم بابت رفتار محترم پرسنلتون

 23. زاحله مفتح گفت:

  مراقبت وقتی داخل منزل انجام بشه خیلی اسون تره و مرسی بابت کادر پرستاری خوبتون که خیلی محترمانه رفتار میکنن

 24. الهه فتاحی گفت:

  گروه امداد طاهر کمک کرد تا مادرم رو با پرستارای خوبی که دارن کمک کنن
  خیلی از تیمتون ممنونم و همینطور خانم جبلی عزیز
  با تشکر از کادر خوبتون

 25. alberto گفت:

  مقاله جالب بود. در رابطه با پرستاری از سالمند نیز مطلب بگذارید با تشکر

 26. ساناز گفت:

  خیلی این مطلب کمکم کرد امیدوارم پدرم بتونه سلامتیشو به دست بیاره ممنونم بابت مطالب قشنگتون

 27. فریال گفت:

  با تشکر از امداد طاهر بابت مطالب خوبتون

 28. الهه گفت:

  ممنونم از مطالب خوب و آموزنده ای که در این سایت گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *