| ۶۶۰۸۴۱۶۸ - ۶۶۰۸۴۱۶۹ - ۰۹۱۲۴۳۳۱۲۷۳

خانه » پرستاری از کودک » غذاهای تکمیلی کودک – پرستاری از کودک

غذاهای تکمیلی کودک – پرستاری از کودک

کودکان روز به روز بزگ تر می شوند، همان طور که می دانید تغذیه آنها در همان شش ماه اول فقط شیر مادر است. اما با بزرگ تر شدن کودک نیاز به غذای بیش تر (غذاهای تکمیلی کودک) احساس می شود و شیر مادر برای تغذیه کودک مناسب است اما کافی نیست.

به همین علت در پرستاری از کودک باید به غذاهای تکمیلی کودک توجه داشت.

آشنایی با غذای تکمیلی کودک

در این مقاله ما شما را با غذاهای تکمیلی کودک آشنا می کنیم. اما در این امر باید توجه داشته باشیم، که غذاهایی را در رژیم غذایی کودک قرار دهیم که بیش ترین مواد مغذی را با خود به همراه دارند.

البته باید این نکته را رعایت کرد که این غذاها نیاز به جویدن نداشته باشد؛ زیرا کودکان هنوز فرایند درآوردن دندان هایشان کامل نشده در این سن شاید یک الی دو دندان بیش تر در دهان بچه وجود نداشته باشد.

غذاهای کمکی که ما در پرستاری از کودک به آن توصیه می کنیم فرنی آرد برنج و کم کم به این فرنی مواد دیگر هم اضافه می کنیم به گونه ای که در پایان یک سالگی کودک بتواند غذاهای سایر افراد خانواده را استفاده کند.

غذای تکمیلی کودک

غذای تکمیلی کودک

به چه علت ما باید غذای تکمیلی کودک را از سن شش ماهگی به بعد در دستور غذایی کودک قرار دهیم؟

برای پاسخ به این سوال باید گفته شود به علت اینکه ما در شش ماه اول زندگی نوزاد شیر مادر خود دارای پروتئین ها و انرژی های مورد نیاز کودک است. اما با گذشت زمان این احساس نیاز در کودک به وجود می آید که نیاز به انرژی بیش تر و پروتئین آهن روی ویتامین نیاز دارد که شیر مادر جوابگوی این حجم از ویتامین نیست به همین علت غذای کمکی شروع می شود.

همچنین میزان آهن نوزادان در شش ماهگی به حداقل خود می رسد به همین علت غذای کمکی و قطره آهن نوزادان در این زمان باید مورد استفاده قرار بگیرد تا مشکل خاصی را برای بچه ها ایجاد نکند.

 

شاید بخواهید این مطلب را نیز بخوانید : پرستاری از کودک پرخاشگر چگونه است؟

 

در روزهای اول غذاهای تکمیلی کودک باید کمی غلیظ تر از شیر مادر باشد، و بعد رفته رفته غلیظ تر شود. غذا را باید مادر کودک یا پرستار کودک اول با نوک قاشق با نوزاد بدهند تا اول مزه مزه کنند.

در مواقعی هم می توانند دستان خود را بشویند و با دست به کودکان غذا بدهند. دفعه های غذای کمکی بین دو یا چها بار در روز است؛ لازم نیست بعد از هر بار تغذیه شیر مادر غذای کمکی دریافت کند.

دفعات غذای تکمیلی کودک

در این جا باید توجه داشت که دفعات غذای تکمیلی کودک بر حسب میل شیر خوار است و نباید با تحمیل و زور به بچه خورانده شود. در پرستاری از کودک غذای تکمیلی باید به تدریج در برنامه ی آنها قرار گیرد.

در گاهی از مواقع برای افزایش انرژی غذای کودک بهتر است به آن یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، کره حیوانی، و یا خامه اضافه کرد.

برای راحت تر خوردن غذای کودک بهتر است غذا را با پشت قاشق چنگال و گوشت کوب نرم کرده و به کودک بدهند.

در صورتی که این نرم کردن را با آسیاب برقی یا مخلوط کن انجام دهند بیش از حد غذا نرم می شود و مهارت جویدن را یاد نمی گیرد. در هنگام درست کردن غذای کودک توجه داشته باشید که نمک به غذای کودکان نزنید. زیرا نا خواسته از کودکی بچه را به غذاهای شور عادت می دهید، و احتمال ابتلا به فشار خون در بچه به وجود می آید.

اگر کودک بی رغبت بود در خوردن غذای تکمیلی شما مقداری آب لیمو ترش یا آب نارنج درغذای تکیمیلی کودک بچکانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *