| ۶۶۰۸۴۱۶۸ - ۶۶۰۸۴۱۶۹ - ۰۹۱۲۴۳۳۱۲۷۳

خانه » پرستاری از کودک » تشویق و تنبیه در کودکان -پرستاری از کودک

تشویق و تنبیه در کودکان -پرستاری از کودک

در این جا سعی ما بر این است که در مورد تشویق و تنبیه در کودکان بنویسیم؛ تشویق در کودکان زمانی پیش می آید که از آنها احساس رضایت کامل داشته باشیم و تنبیه زمانی است که کار ناپسندی از آنها سر می زند. تشویق باعث احیا شدن شخصیت کودک می شود.

تشویق در کودک تاثیر به سزایی دارد و باعث می شود او به کارهای نیکو تر تشویق بشود، زمانی که کودک را به کارهای خوب تشویق می کنیم نتیجه مطلوب تر نسبت به زمانی که سرزنش می کنیم خواهد داشت.

مثلاً در زمان پرستاری در منزل به کودک بگویید: تو اتاقت را بدون اینکه از تو بخواهیم مرتب کرده ای و این رفتار تو مرا خیلی خوشحال می کند این نشانه بزرگ تر شدن تو است. یکی از اصول پرستاری از کودک این است که پرستار به فرایند تشویق و تنبیه در کودکان آگاه باشد و و بداند چه زمان های نیاز به تشویق و تنبیه احساس می شود.

تشویق و تنبیه در کودکان

زمان تشویق و تنبیه در کودکان چه مواقعی است؟

  • کودک باید بداند برای کدام عمل انجام داده تشویق و تنبیه می شود.
  • در هنگام پرستاری از کودک ما باید توجه به این نکته داشته باشیم که تشویق بعد از مدتی به شکل رشوه در نیاید و باید مثبت و سازنده باشد.
  • تشویق نباید به نکات منفی کودک اشاره کند و در مقابل کار برازنده و شایسته کودک باشد.
  • تشویق نباید از حد اعتدال خارج شود وگرنه برای کودک تکراری می شود.
  • تنبیه با خطای کودک ارتباط دارد و بعد از ارتکاب خطا بی درنگ تنبیه صورت می گیرد.
  • در پرستاری از کودک باید به این نکته توجه داشت که تنبیه کردن زیاد کودک و واکنش نشان دادن به یک رفتار کودک باعث توجه بیش از حد کودک به رفتار می شود گاهی باید بر روی رفتار های نا خوشایند کودک که بسیار تکرار می شود بی توجه ماند و آنها را نادیده گرفت.
  • ما در تنبیه باید حواسمان به امنیت و شخصیت کودک باشد که مورد تحقیر قرار نگیرد کلماتی مانند دوستت ندارم تو آدم نمی شوی و از این دست امنیت و شخصیت کودک را به زیر سوال می برد.
  • زمانی می تواند کودک تنبیه را بی طرفانه و عادلانه برداشت کند که تنبیه همراه با استدلال باشد.
  • ما در انجام تنبیه باید ثابت قدم باشیم زیرا اگر در مواقعی از تنبیه دست بکشیم کودک دچار گیجی می شود و رفتار نا خوشایند ادامه پیدا می کند.

چگونه کودک را تنبیه کنیم؟

در بعضی از مواقع کودک به خوی خود یکسری عادت های بد رفتاری را انجام می دهد که یک پرستار در منزل باید بداند در این زمان تشویق و تنبیه کودک فقط وضعیت را بدتر می کند به همین علت ما دلایل و نحوه برخورد با کودک را در این گونه موارد در متن زیر به صورت خلاصه به اطلاع شما می رسانیم.

کودکان معصوم هستند اما در بعضی از موارد آنها اشتباهات رفتاری دارند مانند دست کردن در بینی، فحش دادن، یا مکیدن انگشت و … این اشتباهات رفتاری کودک نیاز به تشویق و تنبیه در کودک ندارد زیرا این رفتار ها به علت قرار گرفتن در مرحله ای از رشد است در این موارد بهترین عملکرد این است که بدون دعوا کردن کودک با او در رابطه با این موضوع حرف بزنید و باید در این بین پرستار کودک به سن و فهم کودک توجه داشته باشد؛ و اگر بار دیگر این حرکات را انجام داد نسبت به آنها بی تفاوت بوده و بگذاریم گذر زمان خود این رفتارها را در کودک از بین می برد.

همچنین بخوانید:

نحوه پرستاری از کودک مبتلا به سندروم دان چگونه است؟

یک پاسخ تا حالا.

  1. […] تشویق و تنبیه در کودکان -پرستاری از کودک […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *